- edas

Linux - zdarma a legálně

 • Hlavní stránka
 • WEBovský počítadlo
 • Edasova Gimp pejdž
 • Zdrojáky a programy
 • Dost dobrý třídy pro Javu
 • Java SecureFTP
 • unixODBC
 • Karel++
 • Punk
 • Visací Zámek
 • Visací Zámek Revirvál
 • Zajímavý odkazy
 • Fotky
 • Statistika návštěvnosti stránek

 • English

  | Patch pro TextTool
  Gnome logo
  Thumbnail script-fu
  Image scale script-fu
  Fileinfo plugin
  Edas' Web theme
  ========================================

  The Gimp je grafický nástroj pro Un*xové platformy, který svými možnostmi zdaleka předčí Adobe Photoshop. Veškerý další informace lze najít na domovské stránce.

  Zde najdete moje věci, který se týkaj Gimpu, buď ruzný patche, nebo obrázky nebo třeba i něco úplně jinýho, třeba taky nic.

  Patch pro TextTool (3.2.1998)

  Text tool POUZE PRO GIMP VERZE 0.99.18 a 0.99.19.

  Pokud pracujete v Gimpu, určitě jste již narazili na problém, jak napsat český text fontem, který existuje ve více kódováních. V takovém případě totiž Text Tool nabízí první font daného jména, což bývá v jiném kódovnání než ISO8859-2 (ISO Latin 2), např. ISO8859-1 (ISO Latin 1). V tom případě není žádná možnost, jak Gimp donutit k použití správného kódování, kromě odinstalace příslušných fontů ve všech kódováních jiných než ISO8859-2.

  Druhé možné řešení je upravit existující Gimp tak, aby nabízel možnost volby kódování přímo v Text Tool. Tuto možnost nabízí tento patch. Po jeho použití a re-kompilaci už bude Gimp nabízet volby Registry a Encoding (viz obrázek), kde je možno zvolit libovolné možné kódování daného fontu.

  Patch je velmi jednoduchý, stačí si ho prohlídnout. Jedná se v podstatě o okopírování bloků kódu a správně přejmenování proměnných (viz patch).

  Stažení

  Patch se použije následovně:
  1. stáhněte si patch buď pro verzi 0.99.18 (velikost 7 kbytů) nebo verzi 0.99.19 (velikost 7 kbytů) k sobě na disk.
  2. přesuňte ho do adresáře <gimp_src>/app, pokud jste ho tam přímo neuložili při stahování
  3. příkazem
   cd <gimp_src>/app
   skočte do adresáře se zdrojáky gimpu
  4. příkazem
   gunzip text_tool-0.99.18.patch.gz, popř
   gunzip text_tool-0.99.19.patch.gz
   rozbalíte patch k jeho dalšímu použití.
  5. příkazem
   patch < text_tool-0.99.18.patch, popř
   patch < text_tool-0.99.19.patch
   aplikujte patch. Po aplikaci by měly vzniknout soubory *.c (s aplikovaným patchem) a *.c.orig (originální soubory před použitím patche).
  6. příkazem
   make
   překompilujte gimp (za předpokladu, že ste ho již předtím zkompilovali)
  7. příkazem
   make install
   nainstalujte rozšířenou verzi Gimpu (nebo ji ručně zkopírujte do příslušného adresáře)
  8. to je vše, po spuštění Gimpu a otevření dialogu Text Tool, uvidíte dva nové comboboxy pro volbu kódování fontů.

  Zpět na začátek stránky

  Soutěž o logo projektu GNOME (3.2.1998)

  Pro grafiky pracující v Gimpu je každý měšíc na stránkách Gimpu vyhlášována soutěž o nejlepší grafiku vytvořenou jen a pouze pomocí Gimpu.

  V únoru 1998 byla vyhlášena soutěž na logo projektu Gnome.


  Project Gnome (GNU Network Object Model Environment) je integrovaný desktop pro X windows (dost podobný na KDE). Více se lze samozřejmě dovědět na domovských stránkách tohoto projektu.

  Zde jsou moje dva, až na doplňkový text, identický návrhy na logo projektu Gnome. Kliknutím na příslušný obrázek se zobrazí i README soubor popisující vytvoření tohoto obrázku.

  Zpět na začátek stránky

  THUMBNAIL-PHOTOSLIDE.SCM (29.7.1999)

  POUZE PRO GIMP VERZE 1.1 A VÍC

  Soubor obsahuje dva skripty, které generují buď z celýho obrázku nebo jenom z výřezu ukázkový obrázky, které vypadají jako ústřižky z filmu.
  První je registrován v menu obrázku Script Fu/Thumbnails/Photo slide a nastavují se mu dva popisy a čísla snímku.
  Druhý je registrován v menu obrázku Script Fu/Thumbnails/Photo slide - Auto info a nastavuje se mu jeden popis (volitelně lze místo něj použít jméno obrázku), druhý popis je automaticky doplněn jako velikost obrázku v KB a typ obrázku. K automatickému doplnění informací se používa plug-in fileinfoimg.
  Skript je založený na skriptu slide.scm od Svena Neumanna, který obrázek nezmenší, pouze "ozdobí" foto rámečkem.

  Stažení

  Jestli se vám skript thumbnail-photoslide.scm líbí, stáhněte si ho a umístěte do systémovýho nebo uživatelskýho adresáře Gimpu podle verze (např. gimp-2.0/scripts).

  Zpět na začátek stránky

  IMAGE-SCALE.SCM (16.12.2004)

  POUZE PRO GIMP VERZE 1.1 A VÍC

  Pokud někdy zpracováváte najednou víc obrázků, které chcete zmenšit pro webovou prezentaci, nebo je dostat do nějakého poměru pro tisk ve fotolabu, musíte opakovaně provádět stejné operace, při nichž musíte pořád dokola nastavovat ty samé parametry pro každý obrázek. Musíte hlídat, zda je obrázek na výšku nebo na šířku, zda je při požadovaném poměru stran třeba zmeněit šířku nebo výšku. Takové zpracovnání je zdlouhavé, unavné a nudné.
  Skript image-scale.scm provede zmíněné úkoly najednou. Zmenší obrázek tak, aby se vešel do určených limitů pro strany bez ohledu na orientaci, a zároveň ho případně ořízne tak, aby splňoval poměr stran.
  V případě, že se kvůli zadanému poměru bude ořezávat, je možné nastavit umístění ořezávané oblasti tak, aby po oříznutí zůstaly na obrázku důležité části.
  Parametry skriptu jsou popsány v nápovědě samotného skriptu.
  Skript je registrován v menu obrázku Script Fu/Image/Scale Image to the Limits and Ratio.

  NOVÉ: rozšířšená verze (trojitá) umožňuje vytvoření třech různých obrázků najednou, což je užitečné například ve chvíli, kdy chcete vytvořit náhled a/nebo detail stejného obrázku pro webovou prezentaci.
  Skript je registrován v menu obrázku Script Fu/Image/Scale Image to the Limits and Ratio (triple).

  Důležité: pro vytvoření jmen výsledných obrázků je NUTNÝ plugin fileinfoimg.

  Stažení

  Jestli se vám skript image-scale.scm líbí, stáhněte si ho a umístěte do systémovýho nebo uživatelskýho adresáře Gimpu podle verze (např. gimp-2.0/scripts) a spusťe GIMP.

  Zpět na začátek stránky

  FILEINFO (16.12.2004)

  Tento plug-in slouží k získání informací o souboru. Při interaktivním volání zobrazí informace o souboru v dialogu (viz obrázek). Počet a typy parametrů a návratových hodnot lze zjistit v DB browseru přímo v GIMPu. Plug-in zatím funguje jen pro otevřený obrázek, proto jméno plug-in-fileinfo-img, časem snad udělám i plug-in, který bude informace vracet podle jména souboru (plug-in-fileinfo-name).

  Stažení

  PRO GIMP VERZE 1.3/2.0 A VÍC

  Ke stáhnutí jsou zdrojáky. Pro kompilaci budete potřebovat vývojářský balíček Gimp 2.0 (gimp-devel nebo podobný), který obsahuje hlavičkové soubory a knihovny nutné pro překlad pluginu. Poté zkopírujte výsledný binární soubor fileinfoimg do systémovýho nebo uživatelskýho adresáře gimp-2.0/plug-ins nebo gimp-1.3/plug-ins a spusťte Gimp.

  PRO GIMP VERZE 1.2 A VÍC

  Ke stáhnutí jsou zdrojáky. Pro kompilaci budete potřebovat vývojářský balíček Gimp 1.2 (gimp-devel nebo podobný), který obsahuje hlavičkové soubory a knihovny nutné pro překlad pluginu. Poté zkopírujte výsledný binární soubor fileinfoimg do systémovýho nebo uživatelskýho adresáře gimp-1.2/plug-ins a spusťte Gimp.

  PRO GIMP VERZE 1.1.x (11.8.1999)

  Ke stáhnutí jsou zdrojáky. Pro kompilaci budete potřebovat vývojářský balíček Gimp 1.1 (gimp-devel nebo podobný), který obsahuje hlavičkové soubory a knihovny nutné pro překlad pluginu. Poté zkopírujte výsledný binární soubor fileinfoimg do systémovýho nebo uživatelskýho adresáře gimp-1.1/plug-ins a spusťte Gimp.

  Zpět na začátek stránky

  WEB themes (6.9.1999)

  POUZE PRO GIMP VERZE 1.1 A VÍC

  Dva skripty, který generujou titulky a rámečky pro webový stránky. Přesně takový jsou na těhle stránkách, takže jiná ukázka tu není. Každej skript má hodně parametrů, nemá cenu je tu popisovat, jejich jména jsou samovysvětlující a nejlepší je to vyzkoušet.

  Stažení

  Stáhnout si můžete skript edas-frame.scm pro generování rámečků a edas-headers.scm pro generování titulků. Po stažení skript umístěte do systémovýho nebo uživatelskýho adresáře gimp-1.1/scripts.
  UPOZORNĚNÍ: Předchozí verze skriptů fungují pouze v GIMPu 1.1.9 (a snad dál), protože používají nové volání funkce pro indexaci obrázku. Pokud máte starší GIMP 1.1.x (tedy do verze 1.1.8), stáhněte si starší verzi edas-frame.scm popř. starší verzi edas-headers.scm

  Zpět na začátek stránky

  ========================================
  Stránky jsou optimalizovaný pro jakýkoliv rozlišení (i pro 640x480) a pro jakejkoliv prohlížeč (i pro textovej Lynx).
  Připomínky mi pište e-mailem na adresu martin.edlman@gmail.com

  Naposledy upravováno: 07.11.2009

  Muj stav Yahoo! Messenger: | ICQ:
  Apache gfx by Gimp

  Martin 'Edas' Edlman, martin.edlman@gmail.com