- edas

Linux - zdarma a legálně

 • Home page
 • WEB counter
 • Edas' Gimp page
 • Sources and programs
 • Cool Javu classes
 • Java SecureFTP
 • unixODBC
 • Karel++
 • Punk
 • Visací Zámek
 • Visací Zámek Revirval
 • Interesting links
 • Photos
 • Statistics of accesses (czech only)

 • Česky

  | Patch pro TextTool
  Gnome logo
  Thumbnail script-fu
  Image scale script-fu
  Fileinfo plugin
  Edas' Web theme
  ========================================

  ENGLISH VERSION NOT AVAILABLE

  I have no time plan, so don't ask me when it will be available.


  The Gimp je grafický nástroj pro Un*xové platformy, který svými možnostmi zdaleka předčí Adobe Photoshop. Veškerý další informace lze najít na domovské stránce.

  Zde najdete moje věci, který se týkaj Gimpu, buď ruzný patche, nebo obrázky nebo třeba i něco úplně jinýho, třeba taky nic.

  Patch pro TextTool (3.2.1998)

  Text tool POUZE PRO GIMP VERZE 0.99.18 a 0.99.19.

  Pokud pracujete v Gimpu, určitě jste již narazili na problém, jak napsat český text fontem, který existuje ve více kódováních. V takovém případě totiž Text Tool nabízí první font daného jména, což bývá v jiném kódovnání než ISO8859-2 (ISO Latin 2), např. ISO8859-1 (ISO Latin 1). V tom případě není žádná možnost, jak Gimp donutit k použití správného kódování, kromě odinstalace příslušných fontů ve všech kódováních jiných než ISO8859-2.

  Druhé možné řešení je upravit existující Gimp tak, aby nabízel možnost volby kódování přímo v Text Tool. Tuto možnost nabízí tento patch. Po jeho použití a re-kompilaci už bude Gimp nabízet volby Registry a Encoding (viz obrázek), kde je možno zvolit libovolné možné kódování daného fontu.

  Patch je velmi jednoduchý, stačí si ho prohlídnout. Jedná se v podstatě o okopírování bloků kódu a správně přejmenování proměnných (viz patch).

  Stažení

  Patch se použije následovně:
  1. stáhněte si patch buď pro verzi 0.99.18 (velikost 7 kbytů) nebo verzi 0.99.19 (velikost 7 kbytů) k sobě na disk.
  2. přesuňte ho do adresáře <gimp_src>/app, pokud jste ho tam přímo neuložili při stahování
  3. příkazem
   cd <gimp_src>/app
   skočte do adresáře se zdrojáky gimpu
  4. příkazem
   gunzip text_tool-0.99.18.patch.gz, popř
   gunzip text_tool-0.99.19.patch.gz
   rozbalíte patch k jeho dalšímu použití.
  5. příkazem
   patch < text_tool-0.99.18.patch, popř
   patch < text_tool-0.99.19.patch
   aplikujte patch. Po aplikaci by měly vzniknout soubory *.c (s aplikovaným patchem) a *.c.orig (originální soubory před použitím patche).
  6. příkazem
   make
   překompilujte gimp (za předpokladu, že ste ho již předtím zkompilovali)
  7. příkazem
   make install
   nainstalujte rozšířenou verzi Gimpu (nebo ji ručně zkopírujte do příslušného adresáře)
  8. to je vše, po spuštění Gimpu a otevření dialogu Text Tool, uvidíte dva nové comboboxy pro volbu kódování fontů.

  Back to top

  Soutěž o logo projektu GNOME (3.2.1998)

  Pro grafiky pracující v Gimpu je každý měšíc na stránkách Gimpu vyhlášována soutěž o nejlepší grafiku vytvořenou jen a pouze pomocí Gimpu.

  V únoru 1998 byla vyhlášena soutěž na logo projektu Gnome.


  Project Gnome (GNU Network Object Model Environment) je integrovaný desktop pro X windows (dost podobný na KDE). Více se lze samozřejmě dovědět na domovských stránkách tohoto projektu.

  Zde jsou moje dva, až na doplňkový text, identický návrhy na logo projektu Gnome. Kliknutím na příslušný obrázek se zobrazí i README soubor popisující vytvoření tohoto obrázku.

  Back to top

  THUMBNAIL-PHOTOSLIDE.SCM (29.7.1999)

  FOR GIMP VERSION 1.1 and further

  The file constains two scripts which generate photoslide-like thumbnail from the selection or from the whole image.
  The first one is registered in the image menu Script Fu/Thumbnails/Photo slide an it takes two text arguments and a slide number.
  The second one is registered in the image menu Script Fu/Thumbnails/Photo slide - Auto info and it takes one text argument (optionally setable to the image filename) and a slide number. The other text label is automatically composed from the image file size (in KB) and the image file type. To get these information the fileinfoimg plug-in is used.
  This script is based on the slide.scm by Sven Neumann which doesn't scale the image, only makes the photoslide decoration.

  Download

  If you like the thumbnail-photoslide.scm script please download it and place it to the user's or system Gimp directory according the Gimp version (eg. gimp-2.0/scripts).

  Back to top

  IMAGE-SCALE.SCM (16.12.2004)

  FOR GIMP VERSION 1.1 and further

  If you process multiple images (photos) to scale/resize them for web presentation or to put their sides to some aspect ratio for printing in the photolab, you have to repeat same steps and set same parameters over and over for each image. You have to keep in mind image orientation, which side has to be shortened to meet the ratio... Such a processing is long, tiring and boring.
  Script image-scale.scm makes all tasks at once. It scales the image to fit to the side limits and eventually crops it to meet the required aspect ratio.
  In case of cropping, it's possible to align the cropping area to keep important parts of the image.
  Script parameters are described in the script help.
  The script is registered in the image menu Script Fu/Image/Scale Image to the Limits and Ratio.

  NEW: extended version (triple) allows to make three different views at once which is very usefull when you want to make a thumb and/or detail of the same image for web presentation.
  The script is registered in the image menu Script Fu/Image/Scale Image to the Limits and Ratio (triple).

  Important: For creating filenames of the result images the fileinfoimg plug-in is REQUIRED.

  Download

  If you like the image-scale.scm script please download it and place it to the user's or system gimp-1.2/script or gimp-1.3/script or gimp-2.0/script directory and run GIMP.

  Back to top

  FILEINFO (16.12.2004)

  This plug-in obtains an information about an image file. When called interactively the information is displayed in a window (see the shot). Number of and types of parameters and returned values can be found in DB browser in the GIMP. The plug-in works for opened images only, that's why it's called plug-in-fileinfo-img, once I'll hopefully make a plug-in which will return information about an unopened image file, by name only (plug-in-fileinfo-name).

  Download

  For GIMP 1.3/2.0 and further

  You can download the source. You'll need the Gimp 2.0 devel (or similar) package which contains the Gimp header files and libraries to compile this plugin. After that just copy binary file fileinfoimg to user or system gimp-2.0/plug-ins or gimp-1.3/plug-ins directory and run the Gimp.

  FOR GIMP VERSION 1.2

  You can download the source. You'll need the Gimp 1.2 devel (or similar) package which contains the Gimp header files and libraries to compile this plugin. After that just copy binary file fileinfoimg to user or system gimp-1.2/plug-ins and run the Gimp.

  FOR GIMP VERSION 1.1.x (11.8.1999)

  You can download the source. You'll need the Gimp 1.1 devel (or similar) package which contains the Gimp header files and libraries to compile this plugin. After that just copy binary file fileinfoimg to user or system gimp-1.1/plug-ins and run the Gimp.

  Back to top

  WEB themes (6.9.1999)

  POUZE PRO GIMP VERZE 1.1 A VÍC

  Dva skripty, který generujou titulky a rámečky pro webový stránky. Přesně takový jsou na těhle stránkách, takže jiná ukázka tu není. Každej skript má hodně parametrů, nemá cenu je tu popisovat, jejich jména jsou samovysvětlující a nejlepší je to vyzkoušet.

  Stažení

  Stáhnout si můžete skript edas-frame.scm pro generování rámečků a edas-headers.scm pro generování titulků. Po stažení skript umístěte do systémovýho nebo uživatelskýho adresáře gimp-1.1/scripts.
  UPOZORNĚNÍ: Předchozí verze skriptů fungují pouze v GIMPu 1.1.9 (a snad dál), protože používají nové volání funkce pro indexaci obrázku. Pokud máte starší GIMP 1.1.x (tedy do verze 1.1.8), stáhněte si starší verzi edas-frame.scm popř. starší verzi edas-headers.scm

  Back to top

  ========================================
  These pages are optimized for any resolution (even 640x480) and for any browser (even text based Lynx).
  Please send any suggestions by e-mail to martin.edlman@gmail.com

  Last modified: 2009/11/07

  My state Yahoo! Messenger: | ICQ:
  Apache gfx by Gimp

  Martin 'Edas' Edlman, martin.edlman@gmail.com